Anasayfam yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Tavsiye Et | Mail Listesine Katıl | Bülten | SSS 
ENGİN ERALP

(Doğ. 1942)

Küçük yaşta Tahir Sevenay ile temana başlayan E.ralp, 1954'te Ankara Devlet Konservatuvarına girerek Lico Amar ve Jules Higny ile keman çalışmış, konservatuvarı 1962'de bitirmiştir. 1966'da devlet bursu sınavını kazanan sanatçı, Belçika'ya gönderilmiş, Brüksel Konservatuvan'nda Andre Gertler'in keman, G. Maes'nin oda müziği öğrencisi olmuştur. Bu kurumu 1968'de keman dalında birincilik ödülünü, 1970'te oda müziği birincilik ödülünü alarak bitiren Eralp, 1973'te yurda dönmüştür.

Ülkemizde keman konçertoları seslendiren, oda müziği sanatçısı olarak resitaller veren sanatçımız, Ankara Konservatuvan'nda değerli kemancılar yetiştirmiştir. Öğrencileri arasında Tuncay Yılmaz vardır.

Geniş bilgi için Ankara Devlet Konservatuvarı Müdürlüğüne başvurulabilir (Tel: 0312.212 62 10).


ERDEN BlLGEN

(Doğ. 1950)

Övünç duyduğumuz bir trompet solisti olan Bilgen, müziğe babasından aldığı derslerle başlamış, trompet öğrenimindeki ilk hocası Cemal Cimcoz olmuştur. 1964'te izmir Devlet Konservatuvarı'na giren sanatçı, Hermann Neuling ve Hans Nicolai ile çalışmalarını sürdürmüş, daha sonra Ankara Devlet Konservatuvarı'na geçerek Jean-Claude Bayeaux ile çalışmıştır. 1971'de konservatuvarı bitiren Bilgen, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'na trompet sanatçısı olarak atanmış, bu görevi 1978'e kadar sürdürmüştür. Aynı yıl, Almanya'ya giden Bilgen, Esen senfoni Orkestrası'nda birinci trompetçi olmuş, yirmi yıl kaldığı bu ülkede solo trompetçi ve öğretmen olarak çalışmıştır. Bu kapsamda çağdaş müzik grubu "Avance" ve "Güneydoğu Almanya Bakır Üflemeliler Onlusu" gibi toplulukların trompet üyeliğini yapmış, Baden-Baden kentindeki bakır üflemeliler seminerlerinde "üfleme ve çalma", "yapıtların yorumu" üzerine dersler vermiştir.

Erden Bilgen, solo kariyerinde Almanya, Avusturya, isviçre, italya,İngiltere, ispanya, Belçika, Fransa, Monako, isveç, Avustralya, Yeni Zelanda, ABD, Meksika ve Havai'de verdiği konserlerle sanatını dinletmiştir. 1991'de yurda dönen sanatçımız, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası'na solist olarak atanmıştır.

Bilgenin gerçekleştirdiği ilk seslendirmeler arasında, Nejat Başeğmezler'in solo trompet, piyano ve yaylılar orkestrası için bestelediği ve sanatçımıza ithaf ettiği yapıt (1994) ve Malcolm Arnold'un "Hoffnung Farfare" adlı yapıtı vardır (1997). Trompetçimiz, ayrıca Amerika'daki 1995 Uluslararası Houston Festivali'ne makamsal müziğimizden oluşan üç bestesiyle katılmıştır.

ÇDSO'da solist olarak çalışmalarını sürdüren sanatçımız, Ankara Devlet Konservatuvarı'nda oda müziği ve trompet dersleri vermektedir. Geniş bilgi için ÇDSO'ya (Tel: 0322.453 68 74).

Diskografi:

Kammerensemble Cologne, Concerto for Trumpet-, Production K. Scharlarbaum; Editing EMİ Electrola, 1989.

Kammerensemble Cologne, Vivaldi, Concerto for two trumpets; production K. Scharlarbaum; Editing EMİ Electrola, 1989.

Telemann-Bach, Kammerensemble Cologne, Concerto for trumpet, re majör, production K. Scharlarbaum, Editing EMİ Electrola, 1992.

Bach-Teleman, Kammerensemble Cologne, Production K. Scharlarbaum, Editing EMİ Electrola, 1992.

Telemann-Vivaldi, Concerto for two trumpets; Kammerensemble Cologne, Production K. Scharlarbaum, Editing EMİ Electrola, 1994.


ECE DEMİRCİ

(Doğ. 1968)

Piyanoya küçük yaşta başlayan Demirci, istanbul MSÜ Devlet Konservatuvarı'nda Gülsin Onay ve Metin Öğüt'ün öğrencisi olmuş, ayrıca Cemal Reşit Rey ile kompozisyon çalışmıştır. 1991'de Almanya'nın daad bursuyla Hannover

Devlet Müzik Yüksek Okulu'nda Bernhard Ebert ile çalışmalarını sürdüren piyanistimiz, "Alban Berg Quartet"in viyolacısı Hatto Beyerde'nin oda müziği öğrencisi olmuştur. Prof. Ebert'in emekliye ayrılması üzerine Essen Müzik Yüksek Okulu'na geçen Demirci, Catrin Vickers ile piyanoda ustalık öğrenimini tamamlamıştır.

Almanya'da "Musik in Kontex" adlı oda müziği topluluğuyla radyo kayıtları ve konser çalışmaları yapan Ece Demirci, 1998'de yurda dönmüş ve MSÜ Devlet Konservatuvarı'nda öğretim üyesi olmuştur.


EMRE TAMER

(Doğ. 1969)

Yurtdışında başarılı bir kariyer sürdüren Tamer, halen Darmstadt Senfoni Orkestrası'nda grup şefidir. 1980'de Ankara Devlet Konserva-tuvarı'na giren kemancımız, Nuri Çeken ve Reyyan Yücelen Başaran ile keman, Ulvi Yücelen ile oda müziği çalışmış, konservatuvarı 1990'da bitirdikten sonra Alman DAAD bursunu kazanmış ve Berlin Müzik Yüksek Okulu'ndan ilan Gronich'in öğrencisi olarak 1993'te diploma almıştır. Bu dönemde Berlin Oda Orkestrası, R1AS Gençlik Orkestrası, Berlin Barok Orkestrası ve Berlin Senfoni Orkestrası'nda konuk olarak görev alan kemancımız, 1992'de genel müzik direktörlüğünü Vladimir Ashkenazi'nin yaptığı Berlin Alman Senfoni Orkestrası'na kabul edilmiş ve Cladio Abbado yönetimindeki Berlin Fliarmoni Orkestrası'nda sözleşmeli statüde çalışmıştır. Böylece Emre Tamer, Berlin Filarmoni'üe çalan "ilk Türk" unvanını almıştır.

1996'da Darmstadt Senfoni ve Opera Orkestrası kadrosuna grup şefi olarak atanan kemancımız, Avrupa ülkelerinde konser ve resitaller vermiş, Türkiye'deki uluslararası festivallere katılmıştır. Ankara Müzik Festivali'nde Fazıl Say ile sunduğu resitalde, Mozart, Beethoven ve Brahms'ın sonatlarını yorumlamış, bestecimiz Mehmet Nemutlu'nun "Güdük Gazel" adlı yapıtının ilk seslendirmesini gerçekleştirmiştir.


EMRE ŞEN

(Doğ. 1973)

Genç kuşağın önde gelen piyanistlerinden Şen, piyanoya Ankara Devlet Konservatuvarı'nda başlamış, Bilkent Üniversitesi'ne geçerek Ersin Onay'ın öğrencisi olmuş, bu fakülteyi bitirdikten sonra italya'da Marcella Crudeli ile ve Fransa'de Ecole Normale de Musique'de piyanoda ustalık çalışmalarını tamamlamıştır.

1995'te Israel'de yapılan "Annual Piyano Yarışması"nda ikincilik, aynı yıl italya'da Chopin Derneği'nin düzenlediği "Roma 1995 Uluslararası Piyano Yarışması"nda birincilik ödülünü alan sanatçımızın italya'da Generali plak firmasınca üretilmiş bir CD'si vardır.

Bilgi için And Müzik Vakfı'na başvurulabilir (Tel: 0312.427 08 55).

www.emresen.com


EMRE ELİVAR

(Doğ. 1976)

Umut bağladığımız piyanistlerimizden Elivar, piyanoya Kâmuran Gündemir'den aldığı derslerle başlamış, 1987'de Ankara Devlet Konservatuvarı'na girerek yine Gündemir'in öğrencisi olmuştur. Hızlı bir gelişim çizgisi izleyen piyanistimiz, üç kez sınıf atlayarak konservatuvarı 1994'te bitirmiş, master çalışmasını tamamladıktan sonra 1996'da Alman devlet bursunu kazanarak Dresden Devlet Müzik Yüksek Okulu'nda Çaykovski Piyano Yarışması'nın birincisi ünlü piyanist Peter Rösel ile çalışmalarını sürdürmüştür. Almanya'da verdiği resitallerle dikkat çeken Elivar, profesyonel kariyere sıçrayabilmek için uluslararası yarışmalara hazırlanmaktadır.